12 بهمن 1391

روش مطالعه صحیح

مولف: مدیر سایت   /  دسته: آموزشی   /  رتبه دهید:

هنگامی كه می‌خواهید كتابی را مطالعه كنید مخصوصاً در مورد كتاب‌های درسی یكی از بهترین شیوه‌های مطالعه مفید و موثر، پیاده كردن روش ده مرحله‌ای مطالعه است. كه با انجام تك تك مراحل، كمك بسیاری در یادگیری و تثبیت مطالب در ذهن شما می‌نماید.


مطالعه

شما در هنگام شروع به مطالعه‌ی یك كتاب جدید چه می‌كنید؟ كتاب‌های درسی‌تان را چگونه مطالعه می‌كنید؟ آیا می‌دانید كه مطالعه نیز مانند هر كار دیگر روش‌ها و تكنیك‌های خاص خود را دارد؟!

هنگامی كه می‌خواهید كتابی را مطالعه كنید مخصوصاً در مورد كتاب‌های درسی یكی از بهترین شیوه‌های مطالعه مفید و موثر، پیاده كردن روش ده مرحله‌ای مطالعه است. كه با انجام تك تك مراحل، كمك بسیاری در یادگیری و تثبیت مطالب در ذهن شما می‌نماید.

گام اول: مراحل 1 و 2 و 3

در مواجه با یك مطلب جدید از كتاب درسی‌تان مراحل زیر را روی آن اجرا كنید:

مرحله 1- تخمین و هدفگذاری: یعنی مشخص كنید كه در چه بازه زمانی چه تعداد صفحاتی را مطالعه خواهید كرد.

مرحله 2- تخلیه ذهنی: یعنی هر آنچه از قبل در مورد آن موضوع، به خاطر دارید بر روی كاغذ منتقل كنید حتی اگر در مورد صحت آن تردید دارید.

مرحله 3- مطالعه اجمالی: به طور اجمالی و سریع صفحات را ورق بزنید و به فهرست، عناوین، سوالات، تصاویر و خطوط پر رنگ شده توجه كنید.

گام دوم: مراحل 4 و 5 و 6 و 7

مرحله 4- طرح سوال: در مورد مطالبی كه از نظر گذراندید، سوال طرح كنید تا با نگاهی كنجكاوانه و جستجو گرانه آماده‌ی خواندن شوید.

مرحله 5- خواندن فعال برای پیدا كردن جواب سوالات: در این مرحله شروع به خواندن كتاب كنید. كتاب را عمیق و دقیق بخوانید و به دنبال پیدا كردن جواب سؤالات آخر فصل یا سؤالاتی كه درذهن خود دارید، باشید.

مرحله 6- تجزیه، تحلیل و تفهیم: سعی كنید تمام مطالب كتاب را كاملاً متوجه شده و به حافظه خود منتقل كنید بعضی از قسمت‌ها نیاز به تحلیل بیشتری دارد تا شما بتوانید مفهوم آن‌ها را درك كنید.

مرحله 7- یادداشت برداری: آنچه راكه یادگرفته‌اید از حافظه خود بر روی كاغذ بیاورید و خلاصه آن‌ها را مكتوب كنید.

گام سوم: مراحل 8 و 9 و 10

مرحله 8- مرور و بازبینی: متن خلاصه‌شده و متن اصلی را مجدداً بخوانید و متن خلاصه‌شده را بازبینی و اصلاح نمایید در صورتی كه در كشیدن درخت حافظه مهارت دارید درخت مطلوب مورد نظر را ترسیم كنید.

مرحله 9- تعریف: مطالبی را كه یاد گرفته‌اید حتی‌المقدور با صدای بلند برای خود یا دیگران تعریف كنید.

مرحله 10- تجسم: چشمتان را ببندید و مطالب خوانده شده را در ذهن خود مجسم كنید.

حال كه یك سیستم كامل مطالعه را فراگرفته‌اید، كتاب مربوط به مسابقه كتابخوانی را بردارید و تك تك مراحل ذكر شده را اجرا كنید.

گام چهارم: اجرا كردن روش

شما تا كنون هنگام مطالعه چند مرحله از این مراحل را اجرا می‌كردید؟ یك، دو، یا سه مرحله؟

البته این را به خاطر داشته باشید كه مهمترین مرحله، مرحله پنجم یعنی خواندن فعال است و ما برای آن كه بتوانیم بهتر و فعال‌تر بخوانیم لازم است سؤالاتی در مورد آن متن در ذهن داشته باشیم تا با انگیزه‌ی بیشتری مطالعه كنیم مراحل بعد از مرحله پنجم نیز در تثبیت مطالب در ذهن، به ما كمك می‌كند و باعث می‌شود كه بتوانیم مطالب را به مدت طولانی‌تری در حافظه خود نگهداری كنیم.

 تمركز یعنی توانایی قبول بعضی چیزها و به دور انداختن چیزهای دیگر و یا به عبارتی تمركز یعنی دقیق شدن بر روی یك موضوع، با حذف توجه از موضوعات دیگر.

پیاده كردن این روش بعد از مدتی تمرین بسیار آسان می‌شود و به طور ناخودآگاه آن‌ها را انجام می‌دهید و حتی برایتان لذت بخش نیز می‌شود و به قدرت شگفت انگیز این تكنیك و تأثیر آن در یادگیری‌تان پی‌خواهید برد.                                           

تمركز حواس

من نمی‌توانم حواسم را جمع كنم و روی موضوعی كه به آن فكر می‌كنم تمركز كنم. به محض این كه شروع به مطالعه می‌كنم فكرهای مختلفی به ذهنم می‌آید و حواسم پرت می‌شود. من كلاً آدم بی دقت و حواس‌پرتی هستم. من همه درس‌هایم را بلد بودم، هركدام را بیست بار هم خوانده بودم ولی باز هم نمره‌ام كم شد. آخه نمی دونم چرا؟ آخه این تمركز چیست؟ و چه جوری می شود تمركز كرد؟

این‌ها سخنان یك دانش آموز حواس‌پرت است كه همیشه هنگام درس خواندن با مشكل برخورد می‌كند. اگر شما جای او بودید چه می‌كردید؟ به نظر شما تمركز یعنی چه و چگونه می‌توان آن را به وجود آورد؟

تمركز یعنی توانایی قبول بعضی چیزها و به دور انداختن چیزهای دیگر و یا به عبارتی تمركز یعنی دقیق شدن بر روی یك موضوع، با حذف توجه از موضوعات دیگر.

تمركز طبیعی

بعضی افراد فكر می‌كنند برای داشتن تمركز بایستی بر روی ذهن خود و یا محیط اطراف خود شرایط خاصی را تحمیل كنند، ولی این طور نیست و این را بدانید شما هر چه بیشتر به ذهن خود فشار بیاورید، تمركز مشكل‌تر می‌شود. وقتی شما مشغول تماشای فیلم یا خواندن داستان جذابی هستید بدون اعمال هیچ گونه فشاری تمركز دارید. چون به طور طبیعی چیزی توجه ما را جلب می كند كه برای ما حائز اهمیت است و از آن سود و فایده‌ای می‌بریم. بنابراین باید راهی پیدا كنیم كه دقت ما، حتی نسبت به موضوعی كه به آن علاقه نداریم عمیق‌تر شود و در حقیقت بین ذهن ما و آن موضوع علاقه ایجاد كنیم.

به نظر شما چگونه می‌توان این علاقه و انگیزه را ایجاد و تقویت كرد؟

تعداد مشاهده (2253)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "روش مطالعه صحیح"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید