12 بهمن 1391

پرسش های شیوه تست زدن

مولف: مدیر سایت   /  دسته: آموزشی   /  رتبه دهید:
4/8

1. آیا رفتن به كلاس‌های نكته و تست را پیشنهاد می‌كنید؟
این گونه كلاس‌ها برای آن دسته از دانش‌آموزانی مفید است كه قبلاً دروس را فراگرفته‌اند ولی در تست زدن تسلط كافی ندارند و بدین وسیله می‌خواهند مهارت لازم را به دست آورند. تدریس در این كلاس‌ها مفهومی و كامل نیست و نباید آن را جایگزین كلاس درس كنید. حداكثر در یك یا دو درس كه ضعیف هستید ثبت‌نام كنید و بیش‌تر وقتتان را صرف درس خواندن در منزل كنید.


2. چرا در منزل می‌توانم تست هر درس را به صورت مجزا بزنم ولی سر آزمون نمی‌توانم كل تست‌ها را با هم بزنم؟
به این دلیل كه در منزل برای هر درس تمركز می‌كنید و از یك درس به درس دیگر نمی‌روید با تمرین بیش‌تر خودتان را عادت دهید كه تمركز پیدا كنید. سعی كنید روز قبل از آزمون یك‌بار به طور كامل درس آزمون‌ها را شامل تمام دروس است با توجه به زمان و همانند روز آزمون حل كنید و درصد خود را محاسبه كنید.

3. هنگام تست زدن خیلی شك می‌كنم. راه حل چیست؟
شما مطالب را خوانده‌اید ولی هنوز به آن تسلط كامل پیدا نكرده‌اید. ابتدا باید درس‌ها را دقیق بخوانید و سپس تمرین حل كنید و در نهایت به تست زدن بپردازید.


4. آیا در حین آزمون‌ها، یا كنكور می‌توانم برخلاف ترتیب دفترچه، یا ترتیب دیگری به درس‌ها پاسخ دهیم؟
سعی كنید به هیچ عنوان ترتیب درس‌ها را در دفترچه به هم نزنید، چون باعث اتلاف وقت زیاد شما می‌شود. در ضمن این دروس بر مبنای اصول روان‌شناسی مرتب شده‌اند.

5. اگر وقت پیشنهادی یك درس تمام شد و تعداد سؤال باقی مانده باشد آیا باید به سراغ درس بعدی برویم یا این كه به بقیه‌ی سؤال‌های همان درس جواب دهیم؟
بهتر است سراغ درس بعدی بروید، سعی كنید در درس‌های بعدی وقت ذخیره كنید و در پایان اگر وقت اضافه داشتید دوباره به همان درس بازگردید البته ضرایب دروس هم در نظرتان باشد.


6. چرا با زدن درصد بالا در بعضی از دروس تراز بالایی كسب نمی‌كنیم؟
در بعضی از دروس ممكن است سطح سؤال‌ها به گونه‌ای باشد كه تعداد زیادی از داوطلبان درصد بالا زده باشند بنابراین در درسی مانند معارف اسلامی كسب درصد 50 تراز خوبی كسب نمی‌كند اما ممكن است با درصد 50 در درس ریاضی تراز عالی به دست آورد. زیرا در درس ریاضی بیش‌تر دانش‌آموزان نمره‌ی كم‌تر از 50% كسب می‌كنند.

7. سؤالات ساده و دشوار كه در كارنامه‌ی مشاوره درج شده است چه مفهومی دارد؟
پس از برگزاری هر آزمون آنالیز آماری روی تك تك سؤا‌ل‌ها انجام می‌گیرد. سؤال‌هایی كه بیش‌تر از حد معینی از داوطلبان به آن پاسخ صحیح داده‌اند سؤال ساده و سؤال‌هایی را كه كم‌تر از حد معینی از داوطلبان به آن پاسخ داده باشند را سؤال دشوار تلقی می‌شود.


8. در دو آزمون گذشته درصد جواب‌های درست من بالا رفته ولی ترازم چندان تغییری نكرده است؟
مطمئناً شما پیشرفت داشته‌اید ولی به دلیل این كه بقیه‌ی داوطلبان هم پیشرفت كرده‌اند تراز شما تغییر چندانی نكرده و در حقیقت شما با سرعت متوسط كل داوطلبان در حال پیشرفت هستید.

9. آیا می‌توان با توجه به ضریب بالای درس‌های اختصاصی، زمان بیش‌تری را به این درس‌ها اختصاص داد و به درس‌های عمومی كم‌تر اهمیت داد؟
اگرچه ضریب درس‌های اختصاصی بیش‌تر است اما درس‌های عمومی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. ساعت مطالعه‌ی درس‌های اختصاصی و عمومی باید متعادل باشد. اگر حدوداً هفته‌ای 35 ساعت درس می‌خوانید باید حدود 24 ساعت دروس اختصاصی را بخوانید و حدود 11 ساعت دروس عمومی را بخوانید.

10. دلایل نمره‌ی منفی زیاد چیست؟
1. روش غلط مطالعه
 2. عجله در خواندن سؤال یا جواب
3. روش غلط تست زدن
4. شانسی زدن تست
 5. بی‌دقتی یا خطاهای ذهنی غیرارادی

11. شروع تست‌زنی چگونه است؟
از تست‌های ساده شروع كنید. شروع با تست‌های پیچیده و مشكل باعث ایجاد نگرانی و تزلزل روحی می‌شود در حالی كه پاسخ به سؤال‌های ساده، حس نشاط و امیدواری به خود را بیش‌تر می‌كنید و در نتیجه این امر باعث تقویت اعتماد به نفس می‌شود و سعی كنید در مباحثی مانند حركت ـ حد و یا مشتق كه تعداد مثبت‌ها زیاد است از تست‌های كنكور سال 86 شروع كنید و به عقب برگردید.


12. دلم می‌خواهد به همه پرسش‌های آزمون جواب بدهم؟
متأسفانه این فكر وسواسی است كه در بعضی از داوطلبان دیده می‌شود كه این مسأله به نفع شما نیست چرا كه آزمون نمره منفی دارد و باعث كاهش نمره تراز شما خواهد شد. یادتان باشد كه حتی رتبه‌های برتر كنكور نیز نتوانسته‌اند به همه‌ی سؤالات در تمامی دروس جواب درست بدهند. مهم این است كه شما هر اندازه تست كه می‌زنید درست باشد. كیفیت مهم است نه كمّیت.

13. با وجود این كه از روش تكنیك «ضربدر» و «به علاوه» در آزمون استفاده می‌كنم ولی باز وقت كم می‌آورم؟
مهم‌ترین علت این امر، درست استفاده نكردن از این روش است. استفاده از روش «*» و «-» به معنای سرعت عمل در مرور سؤالات است نه این كه 1 یا 2 دقیقه روی سؤالات فكر كنید و بعد مشغول علامت‌گذاری شوید این امر سبب اتلاف وقت می‌شود در صورتی كه اگر این روش را به خوبی اجرا كنید حتی وقت اضافه می‌آورید. سریعاً سؤالی را كه بلد نیستید با گذاشتن یك * رد شوید و سؤالی را كه شك دارید یا جواب طولانی دارد یك – بگذارید. در آخر مطمئناً وقت اضافی می‌آورید.


14. به چه دلیل باید آزمون‌ها را در همان روز بررسی كرد؟
عدم بررسی باعث می‌شود كه جواب‌های غلط در ذهنتان ملكه شود و دیگر نتوانید یا مشكل بتوانید آن را از ذهنتان بیرون كنید. بررسی آزمون‌ها باعث می‌شود این كار برایتان عادت شود و سریع‌تر به فكر حل مسأله درست بیفتید و دقت خود را بالا ببرید.

15. مطالب را خوب خوانده بودم اما سؤالات آزمون را غلط زده‌ام؟
در تست زدن باید سه فاكتور، دقت، صحت و سرعت را در نظر بگیرید. ممكن است پاسخ سؤالی را خوب بلد باشید ولی در اثر بی‌دقتی و یا نداشتن سرعت كافی گزینه‌ی غلط را پاسخ دهید. پس تنها خواندن صرف كافی نیست. باور كنید لازم نیست شما به همه‌ی سؤالات آزمون پاسخ دهید اگر شما از 10 سؤال 6 سؤال ساده و متوسط را پاسخ دهید %60 را كسب می‌كنید كه درصد خوبی است.


16. در تست زدن ناتوان هستم؟
علت اصلی این مسأله، درك نادرست وضعیت مفاهیم اصلی منابع درسی است. با مطالعه‌ی مفهومی منابع و سپس تمرین مجدد آزمون‌های گذشته می‌توانید ضعفتان را برطرف كنید. یادتان باشد خواستن توانستن است.

17. با وجود این كه مطالب كتاب را بسیار می‌خوانم و چندین بار از روی یك مبحث می‌خوانم. اما هم‌چنان موقع تست زدن دچار اشتباه می‌شوم؟
خواندن با خوب خواندن و تفهیم مطالب فرق دارد. برای حل مشكل باید عادت كنید مطالب را عمیق بخوانید چند بار از مطلب خواندن مهم نیست مهم عمیق و مفهومی خواندن آن است استفاده از یادداشت برداری و خلاصه‌نویسی، كتاب‌های تست و كمك آموزشی نیز به شما كمك می‌كند. و سعی كنید سؤالات را یك‌بار بدون گزینه‌ها حل كنید و مانند یك سؤال تشریحی با آن برخورد كنید اگر باز هم نتوانستید حل كنید شما در مفاهیم اصلی درس مشكل دارید دوباره مطالب را خوب بخوانید.


18. بهترین موقع برای زدن تست‌های عمومی و اختصاصی چه زمانی است؟
برای درس‌های عمومی 24 الی 48 ساعت پس از مطالعه و درس‌های اختصاصی را پس از مطالعه بزنید. این كار باعث تثبیت یادگیری و كسب اعتماد به نفس و نیز افزایش انگیزه مطالعه می‌شود.

19. برای افزایش سرعت تست زنی چه كاری را باید انجام بدهیم؟
اولین نكته‌ای كه باید به شما تذكر داد این است كه یادتان باشد عجله با سرعت متفاوت است برای افزایش سرعت تست زنی می‌توانید از روش یك تیك دو تیك یا همان «*» و «+» و نیزتكنیك دو خودكار (آبی و قرمز) استفاده كنید.


20. از چه كتاب‌های تستی استفاده كنیم؟
بهترین تست‌ها، تست‌هایی هستند كه استاندارد باشند و نیز كتاب‌هایی كه متناسب با وضعیت تحصیلی و درسی شما حاوی تست‌های كنكور سراسری و آزاد هستند.

21. نمی‌توانم در زمان مشخص تست بزنم؟
باید با تمرین و تكرار درصد پاسخگویی‌تان را در وقت مشخص بالا ببرید. این مسأله نشان دهنده‌ی آن است كه به مطالب احاطه كافی ندارید. آن‌قدر تست بزنید تا جایی كه حس كنید به آن قدرت رسیده‌اید كه هر تست را میانگین در عرض 1 دقیقه حل كنید. (البته بعضی از تست‌ها بیش‌تر از یك دقیقه زمان می‌برند)


22. آیا برای آمادگی در ایام امتحانات لازم است تست زده شود؟
اولویت در ایام امتحانات مطالعه دقیق دروس است و برای آمادگی بیش‌تر در این ایام حل سؤالات تشریحی ضروری‌تر به نظر می‌رسد كه باعث افزایش میزان یادگیری می‌شود.

23. برای افزایش سرعت در هنگام تست زدن چه راهی پیشنهاد می‌كنید؟
حل تست‌های بیش‌تر و نیز توجه به زمان می‌تواند به شما در این زمینه كمك كند. سعی كنید هر بار زمان پاسخگوی را كاهش دهید. در ضمن بدانید اگر در آزمون تستی 2 یا 3 دقیقه وقت می‌خواهید تستی نیز داریم كه 20 یا 30 ثانیه وقت می‌خواهد وقت آزمون‌ها استاندارد است.


24. راه حلی برای تشخیص سؤال‌های دشوار و وقت‌گیر ارائه دهید؟
هر روز یك سری تست را انتخاب كنید و در زمان معین بدون حل كردن تست‌ها و با خواندن سؤال تشخیص دهید. آیا سؤال را می‌توانید حل كنید؟ سؤال دشوار است. اگر این روش را چند نوبت اجرا كنید قدرت تشخیص نوع سؤال‌ها را در خود تقویت خواهید كرد.

25. من به علت رفتن به كلاس‌های ورزشی، موسیقی و... وقت درس خواندن ندارم؟
شما باید برای هر كاری برنامه‌ریزی داشته باشید، با استفاده از دفتر برنامه‌ریزی وقت خود را تنظیم كنید و برای كارهای خود وقت كافی و لازم بگذارید. هر چیزی كه برای شما بیش‌تر اولویت دارد، مسلّماً وقت بیش‌تری هم باید برای آن بگذارید.


26. در تست‌های دروس محاسباتی با مشكل مواجه هستم؟
از علت مهم این امر، رها كردن نیمه كاره‌ی تمرین‌هاست. یعنی وقتی با تستی مواجه می‌شوید كه راه حلش را بلدید تست را تا رسیدن به جواب نهایی دنبال نمی‌كنید. همین مسأله باعث می‌شود كه در محاسبات دچار اشتباه و بی‌دقتی شوید. سعی كنید در حل مسائل ریاضی و فیزیك ابتدا داده‌های مسئله را یادداشت كنید و سپس سریعاً فرمول و یا مطلب این سؤال را یادآوری كنید و با استفاده از داده‌ها به جواب برسید. در ضمن بیش‌تر مباحث ریاضیات و فیزیك علاوه بر راه حل كلّی و تشریحی، یك راه حلّ تستی نیز دارد كه خیلی سریع‌تر به جواب می‌رسید. سعی كنید علاوه بر راه حل كلّی، راه حلّ تستی آن را نیز یاد بگیرید.

تعداد مشاهده (2189)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "پرسش های شیوه تست زدن"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید