4 خرداد 1392

انسانی ها چگونه ریاضی را بخوانیم؟

مولف: مدیر سایت   /  دسته: آموزشی   /  رتبه دهید:
/5

دوستان رشته‌‌ی انسانی؛

چگونه «ریاضی» را بخوانیم؟ تا هم بیاموزیم و هم لذت ببریم!

نه تنها در درس ریاضی، بلكه هر یك از درس‌ها (به‌ویژه درس‌های مسأله‌ای و فرمول‌دار) را اگر پله‌پله و در طی مراحلی تعریف‌شده و طبقه‌بندی‌شده بخوانیم، آن را بهتر و عمیق‌تر یاد می‌گیریم و در نتیجه دیرتر به دست فراموشی می‌سپاریم. ریاضی یكی از مهم‌ترین درس‌هایی است كه ما مطالعه و یادگیری آن را طی مراحلی مداوم و تعریف‌شده (نه به‌صورت یك‌جا و آنی) و در هر مرحله با «منابع مطالعاتی» ویژه‌ی آن مرحله، توصیه می‌كنیم.

و اما مراحل پیشنهادی رتبه‌های برتر سال گذشته، به ما و شما به شرح زیر است:

1. از معلم خود بیش‌تر بیاموزیم!

سر كلاس به توضیحات معلم خود كاملاً و دقیق گوش دهیم و مثال‌هایی را كه او در كلاس حل می‌كند، به دقت یادداشت كنیم. فراموش نكنیم كه ریاضی از جمله درس‌هایی است كه با حضور معلم بهتر و سریع‌تر یادگرفته می‌شود.

2. درس هر روز را همان روز بخوانیم!

حافظه‌ی كوتاه‌مدت به‌‌سرعت دچار فراموشی می‌شود، پس برای احتراز از این خطر، در سریع‌ترین زمان ممكن (همان روز)، مطلب یادگیری‌شده را به حافظه‌ی بلندمدت منتقل نمایید.

ü       در منزل، ابتدا متن كتاب درسی را دو سه بار خوب بخوانیم،

ü       بعد تمرین‌های حل شده‌ی كتاب درسی و نیز تمرین‌های حل شده‌ی معلم در سر كلاس را بار دیگر حل كنیم تا با راه‌حل‌ها و فرمول‌های حل یك مسأله به‌خوبی آشنا شویم.

ü       اگر مسأله‌ای بیش از یك راه حل دارد، مسأله‌ی مورد نظر را با تمامی راه‌های پیشنهادی ممكن برای خود حل كنیم و از میان آن‌ها بر راه‌حل ساده‌تر برای خود، بیش‌تر متمركز شویم.

3. خلاصه‌برداری حین مطالعه را برای دوره‌های مرور و جمع‌بندی از یاد نبریم!

رنگی كردن فرمول‌های مهم و یا یادداشت نمودن آن‌ها در برگه‌ای جداگانه، سبب می‌شود تا به‌سهولت بتوانید مطالب را در فواصل زمانی معین (مثلاً دو سه روز یك‌بار)، در مدت كوتاهی دوره و مرور نمایید و آن‌ها را در ذهن خود تثبیت كنید.

این خلاصه‌نویسی‌ها یا برجسته و رنگی نمودن مطالب مهم، می‌تواند مهم‌ترین و مفیدترین منبع مطالعاتی شما در هفته‌های پایانی (دوره‌های جمع‌بندی و تورق سریع) به‌شمار رود.

4. تمرین، تمرین، تمرین! (تمرین تشریحی)

نوبتی هم كه باشد، نوبت می‌رسد به حل تمرین‌های حل نشده‌ی كتاب درسی و در كنار آن، تمرین تعدادی سؤال از كتاب دوسالانه (سؤال‌های پرتكرار)!

همگان واقفیم كه در درس‌هایی نظیر ریاضی، تسلط بر حل سؤال‌های تشریحی، مقدمه‌ی مهارت یافتن در حل سؤالات تستی و چهارگزینه‌ای است. به‌ویژة آن‌كه در پایان سال تحصیلی، با امتحانات تشریحی مدارس نیز مواجه خواهیم بود.

توصیه می‌كنیم، حل تمرین‌های حل نشده‌ی كتاب درسی و تمرین از كتاب دوسالانه را نیز در همان روز یادگیری مطلب مورد نظر، انجام دهید تا از یادگیری كامل مطلب آسوده خاطر شوید.

5. شروع تست‌زنی! (از سؤال‌های ساده‌ی كنكورهای سراسری گذشته)

بهترین منبع برای تست‌زنی، سؤال‌های كنكورهای سراسری گذشته است كه دقت در آن‌ها نشان می‌دهد، تیپ سؤال‌های كنكور در هر مبحث، طی سال‌های متوالی تفاوت چندانی نداشته است و لذا با تمرین و تمركز بر روی آن‌ها می‌توان، سؤالات كنكور پیش‌رو را تا حدود زیادی پیش‌بینی نمود.

در این مرجله نیز توصیه‌ی اكید ما به استفاده از كتاب آبی ریاضیات انسانی كانون است.

6. كالبدشكافی پاسخ‌های تشریحی سؤال‌های تستی!

در زمان تست‌زنی ممكن است به برخی از سؤال‌ها پاسخ درست دهید و به برخی دیگر، پاسخ نادرست!

پاسخ‌‌های نادرست در حقیقت، همان یادگیری‌های ناقص شماست؛ و بدیهی است كه برای كامل نمودن این یادگیری‌های ناقص، ابتدا باید كشف كنید در كجا اشتباه نموده‌اید تا درصدد رفع آن برآیید. تجزیه و تحلیل پاسخ‌ تشریحی هر سؤال (به‌ویژه سؤال‌هایی كه نادرست پاسخ داده‌اید)، به خوبی شما را در این امر یاری می‌كند.

در این رمرحله به شما توصیه می‌كنیم بدون توجه به زمان به سؤالات پاسخ دهید و هر مقدار زمان كه لازم است صرف یافتن پاسخ صحیح كنید، ریسدن به سرعت عمل در پاسخ‌گویی مرحله‌ی بعدی كار خواهد بود.

7. اكنون زمان سرعت گرفتن است!

پس از یادگیری كامل فرمول‌ها و راه‌حل‌ها و حل تمرین به اندازه‌ی كافی، زمان آن است كه سرعت خود را افزایش دهید. در این مرحله باید به خود زمان دهید و در زمان تعیین‌شده تعدادی معین از سؤالات را پاسخ دهید.

یادآوری: در ابتدای كار؛ زمان كنكور (هر تست حدوداً یك دقیقه) را برای خود لحاظ نكنید؛ بلكه از دو دقیقه برای هر سؤال آغاز كنید و به‌تدریج این زمان را كاهش دهید. این روش كمك می‌كند تا اضطراب كمتری را برای پاسخ‌گویی به سؤالات تجربه كنید.

8. آخرین مرحله، كاهش اشتباهات!

پس از یادگیری كامل مطالب درسی و تست‌زنی كافی، ممكن است هم‌چنان به برخی از سؤالات مشابه، پاسخ‌های نادرست دهید (در اثر بی‌دقتی، سرعت زیاد در پاسخ‌گویی، از قلم انداختن بخشی از راه حل و ...)

برای رفع این مشكل باید اشتباهات متداول خود و دیگران را بشناسید. كتاب اشتباهات متداول و نیز كتاب خودآموزی كه خود آن را تهیه می‌كنبد، اصلی‌ترین ابزار این كار به‌شمار می‌رود.


تعداد مشاهده (2431)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "انسانی ها چگونه ریاضی را بخوانیم؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید