4 خرداد 1392

چه چیزی برای فراگیری صحیح زبان لازم است؟- بخش اول

مولف: مدیر سایت   /  دسته: آموزشی   /  رتبه دهید:

 شاید شما همه‌ی نكات فراگیری زبان را بدانید، ولی اگر آنها اجرا نكنید، چیزی زیادی یاد نخواهید گرفت. واقعیت این است كه اگر می‌خواهید به خوبی انگلیسی صحبت كنید، باید كمی زندگی روزمره‌تان را تغییر دهید. در اینجا چند نمونه از كارهایی كه می‌توانید انجام دهید آورده شده است:

 

  می‌توانید روزی یك ساعت یك كتاب انگلیسی را مطالعه كنید و ساختارهای گرامری جملات را بررسی كرده و كلمات جدید را در یك دیكشنری جستجو كنید.

 

 

 می‌توانید به یك منبع شنیداری (مثلاً یك نوار كاست یا یك سی‌دی  mp3  و...) گوش كنید و آن قسمت‌هایی كه متوجه نمی‌شوید را آنقدر تكرار كنید تا آنچه گفته می‌شود را كاملا درك كنید.

  می‌توانید یك ایمیل به انگلیسی بنویسید و مرتباً از یك دیكشنری استفاده كنید و یا در اینترنت به جستجو بپردازید تا مطمئن شوید تمام كلمات به درستی به كار برده شده‌اند.

   هنگامیكه در خیابان مشغول قدم زدن هستید درباره آن چیزهایی كه می‌بینید با خودتان به انگلیسی صحبت كنید.

 

  به نظر شما چه كسی می‌تواند این كارهای ظاهراً عجیب و غیرعادی را انجام دهد؟ فقط كسی كه از انجام دادن آنها لذت می‌برد. اگر می‌خواهید به خوبی انگلیسی بیاموزید، بایستی به همین شكل عمل كنید. مشكل اینجاست كه همه‌ی زبان‌آموزها می‌خواهند خیلی خوب به انگلیسی صحبت كنند، اما بیشتر آنها نمی‌خواهند برای فراگیری آن (در تنهایی) وقت صرف كنند. كمبود انگیزه باعث می‌شود كه زبان‌آموز حاضر نشود از وقت آزاد خود برای فراگیری زبان استفاده كند و یا اگر هم وقت می‌گذارد، نمی‌تواند بطور پیوسته و منظم آن را ادامه دهد.

 

  تفاوت بین زبان‌آموزان معمولی و زبان‌آموزان با انگیزه

 

یك زبان‌آموز معمولی (فاقد انگیزه‌ی لازم) روز قبل از یك آزمون یا تست انگلیسی، ممكن است تـا 12 سـاعت هم مطالعـه كنـد، امـا (برخلاف زبان‌آموزان با انگیزه) در روزهای بعد حاضر نخواهد بود روزی نیم ساعت هم به مطالعه‌ی یك كتاب انگلیسی بپردازد. از نظر او آموزش  انگلیسی چندان لذت بخش نیست، بنابراین تنها زمانی كه مجبور باشد به مطالعه می‌پردازد. مسئله اینست كه تنها مطالعه‌ی مستمر و روزمره (حتی اگر كوتاه باشد) باعث پیشرفت سریع شما می‌شود. نتیجه‌ی حاصل از یك مطالعه‌ی سخت و بی‌تداوم (مثلاً دو روز كامل قبل از امتحان) مأیوس كننده است، چونكه 90 درصد آنچه كه یاد گرفته شده پس از حدود یك ماه فراموش می‌شود. تنها مرور كردن پیوسته‌ی چیزها باعث بخاطر سپردن آنها می‌شود و در غیر اینصورت شما آنها را فراموش خواهید كرد.

 

 یك زبان‌آموز با انگیزه از فراگیری زبان لذت می‌برد و بنابراین وقت بیشتری روی آن می‌گذارد و آن را بطور منظم انجام می‌دهد. انگیزه‌ی بالا برای او امتیاز دیگری هم دارد و آن اینست كه بخاطر سپردن كلمات و ساختارهای گرامری آسان‌تر می‌شود، زیرا مغز انسان اطلاعات مربوط به چیزهای مورد علاقه‌اش را به راحتی به خاطر می‌سپارد.

تعداد مشاهده (2173)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "چه چیزی برای فراگیری صحیح زبان لازم است؟- بخش اول"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید