4 خرداد 1392

چه چیزی برای فراگیری صحیح زبان لازم است؟- بخش دوم

مولف: مدیر سایت   /  دسته: آموزشی   /  رتبه دهید:
5

افزایش انگیزه برای  آموختن زبان

 

در اینجا تكنیك‌هایی جهت افزایش انگیزه‌ی شما برای فراگیری یك زبان دیگر (در اینجا انگلیسی) ارائه می‌شود:

 

  خودتان را در آینده مجسم كنید

 

تصور كنید كه مثل زبان مادریتان می‌توانید با انگلیسی‌زبان‌ها هم صحبت كنید. تصور كنید كه همه می‌خواهند مثل شما انگلیسی صحبت كنند. فكر كنید كه دیگر می‌توانید به راحتی با افرادی از سرتاسر دنیا مكاتبه كنید. تصور كنید كه وقتی آشنایان شما با مشكلی در زمینه‌ی زبان مواجه می‌شوند، به شما مراجعه می‌كنند. این تصورات كمك می‌كنند تا انگیزه‌ی لازم برای فراگیری زبان در شما شكل بگیرد. باید بدانید كه شما می‌توانید به خوبی زبان انگلیسی را بیاموزید و به آن مسلط شوید.

 

 

 

زبان شما هم‌اكنون خوب است ولی...

 

شما احتمالاً تا حدی به زبان انگلیسی مسلط هستید و این خود یك موفقیت بزرگ است! حالا باید به موفقیت‌های بزرگتری فكر كنید. وقت آن رسیده است كه از روش‌های مؤثر و كارآمد برای رسیدن به سطح قابل قبولی از دانش انگلیسی استفاده كنید.

 

درست است كه انگلیسی شما خوب است، ولی احتمالاً كامل نیست. شما احتمالاً هنوز نمی‌توانیدفیلم‌های زبان اصلی را متوجه شوید، كتاب‌هایی به انگلیسی‌ بخوانید، با انگلیسی‌زبانها به راحتی صحبت كنید و یا بدون اشتباه نامه بنویسید.

 

شما هرگز نباید تصور كنید كه انگلیسی شما كامل شده است. حتی اگر بهترین دانش‌آموز كلاستان هستید، همیشه باید به دنبال یافتن نقاط ضعف خود باشید و روی آنها كار كنید. مثلاً در حال حاضر ممكن است در این زمینه‌ها مشكل داشته باشید: عدم تلفظ صحیح بعضی از كلمات، دایره‌ی لغت محدود، مشكلات گرامری با مثلاً زمان حال كامل و جملات شرطی و....

 

  هر كجا كه می‌توانید از انگلیسی‌تان استفاده كنید

 

این یك نكته بسیار مهم است، هر چقدر بیشتر از انگلیسی‌تان استفاده كنید، بیشتر می‌خواهید كه آن را یاد بگیرید.

 

زبان انگلیسی آنقدر متداول است كه شما می‌توانید همه جا از آن استفاده كنید. مثلاً می‌توانید از موتور جستجوی گوگل برای یافتن اطلاعات مورد علاقه‌تان در سایتهای انگلیسی‌زبان بهره بگیرید، كارتون‌های زبان اصلی را تماشا كنید، از بازیهای ماجرایی در كامپیوترتان استفاده كنید، كتابهایی به زبان انگلیسی بخوانید و....

 

با انجام این كارها شما نه تنها آموزش و تفریح را با هم ادغام كرده‌اید، بلكه وقتی می‌بینید كه فراگیری یك یا چند كلمه به شما این امكان را می‌دهد كه برنامه زبان اصلی مورد علاقه‌تان را متوجه شوید (یا بتوانید با دیگران مكاتبه كنید)، قطعاً خواستار فراگیری لغات بیشتری خواهید شد.

 

 

 

 با دیگران راجع به زبان انگلیسی صحبت كنید

 

این یك روش ساده و در عین حال بسیار كارآمد است. شما معمولاً درباره‌ی چیزهایی صحبت می‌كنید كه برایتان جالب باشد. اما برعكس آن هم درست است: اگر شما درباره‌ی یك موضوع خسته كننده صحبت كنید، كم‌كم به آن علاقمند خواهید شد.

 

تصور كنید كه چیزی را مطالعه می‌كنید كه از آن نفرت دارید. مثلاً فرض كنید با اینكه خسته و كسل هستید، مجبورید برای امتحان روز بعد خودتان را آماده كنید. شما دو گزینه پیش رو دارید: یا می‌توانید به دیگران بگویید كه چقدر عذاب می‌كشید و یا می‌توانید با آنها درباره‌ی چیزهایی كه یاد گرفته‌اید صحبت كنید. اگر گزینه‌ی اول را انتخاب كنید تنها اوضاع خودتان را بدتر می‌كنید.

 

اما اگر گزینه‌ی دوم را انتخاب كنید و درباره‌ی آن موضوع خسته كننده صحبت كنید، كم‌كم نظر شما درباره‌ی آن عوض می‌شود و به موضوعی تبدیل خواهد شد كه ارزش حرف زدن درباره‌ی آن را داشته باشد – یعنی یك موضوع جالب.

 

و اما در مورد زبان انگلیسی: شما می‌توانید دوستانتان را با گفتن چند جمله‌ی انگلیسی غافلگیر كنید! یا مثلاً می‌توانید به آنها بگویید كه امروز 20 لغت جدید یاد گرفته‌اید. همیشه از پیشرفتهایتان با آنها صحبت كنید. از آنها بپرسید آیا معنی فلان كلمه را به انگلیسی می‌دانند؟ اگر كسی در نزدیكی شما نیست، می‌توانید به دوستانتان تلفن كنید و یا ایمیل بزنید.

 

احتمالا این چیزها برای دوستان شما هیچ اهمیتی ندارد، تنها چیزی كه مهم است این است كه وقتی شما درباره‌ی «انگلیسی» صحبت می‌كنید، علاقه و اشتیاق شما نسبت به فراگیری آن بیشتر و بیشتر می‌شود.

 

 

 

دوستی پیدا كنید كه به فراگیری انگلیسی مشغول باشد

 

اگر بتوانید دوستی پیدا كنید كه مانند خود شما در حال فراگیری زبان  انگلیسی و سطح معلوماتش نیز در حد شما باشد، در شرایطی بسیار ایده‌آل قرار خواهید گرفت، زیرا:

 

كسی را خواهید داشت كه بتوانید درباره‌ی «انگلیسی» با او صحبت كنید. همانطور كه در بالا گفتیم، این گفتگوها علاقه‌ی شما به فراگیری زبان را افزایش خواهد داد.

 

فراگیری زبان برای شما آسان‌تر خواهد شد، زیرا در این صورت می‌توانید اشكال‌هایتان را با دوستتان در میان بگذارید.

 

بیشتر به مطالعه‌ی انگلیسی خواهید پرداخت، چونكه می‌خواهید از دوستتان بهتر باشید (رقابت).

 

 

 

شما باید به طور منظم با دوستتان در تماس باشید. او باید در نزدیكی شما زندگی كند و یا به همان مدرسه، دانشگاه، یا محل كار شما بیاید. اگر نمی‌توانید چنین دوستی پیدا كنید، می‌توانید كسی را از طریق ایمیل پیدا كنید (Pen-pal ). البته یك دوست ایمیلی هرگز نمی‌تواند جای یك دوست واقعی را برای شما پر كند، زیرا رقابت با كسی كه او را بخوبی نمی‌شناسید دشوار است و این نوع گفتگوها اغلب دوامی ندارند.

 

كمی پول خرج كنید!

 

اگر پولتان را صرف خرید چیزی بكنید، از آن استفاده خواهید كرد. به عنوان مثال اگر شما یك راكت گرانقیمت خریداری كنید، احتمالاً هر روز بیرون می‌روید و بدمینتون بازی می‌كنید.

 

این قاعده برای فراگیری زبان نیز صادق است. اگر می‌خواهید اشتیاقتان را برای فراگیری زبان بالا ببرید، می‌توانید (به عنوان مثال) یك دیكشنری نو، یك كتاب مصور به زبان انگلیسی و یا یك سی‌دی مولتی مدیای آموزشی خریداری كنید. این یك اصل ساده است: وقتی برای چیزی پول خرج می‌كنید، از آن استفاده خواهید كرد و بدین ترتیب سطح انگلیسی شما ارتقاء پیدا می‌كند. توصیه‌ی ما این است كه دور و بر خودتان را با انواع كتاب، سی‌دی، نوار و دیگر امكانات سمعی و بصری پر كنید. بدین ترتیب همیشه از انگیزه‌ی لازم برای فراگیری زبان برخوردار خواهید بود


تعداد مشاهده (2160)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "چه چیزی برای فراگیری صحیح زبان لازم است؟- بخش دوم"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید